IFMAR International Federation of Model Auto Racing

RC Autoklub České republiky

Mistrovství Evropy 1/10 buggy 2016 - Kája Novotný

10.8.2016

Mistrovství Evropy 1/10 buggy 2016 se jelo minulý týden na osminové dráze ve městě Valladolid (Španělsko). Závod měl, jako již tradičně, 6-denní program – 3 dny 2wd a 3 dny 4wd.

První den ovládl v tréninzích suverénně Neil Cragg. Všechny “překvapil“ Bruno Coelho, který jel svůj první závod s XB2 na hlíně, zmeškal první tři tréninky (kvůli ETS závodu, který skončil den předtím) a skončil na celkovém 9. místě. Velkým šokem byl také výsledek mladé Malin Karslen, která byla po tréninku na 10. místě.

Martin Bayer byl po tréninzích na 22. místě a já na o 12 pozic níže (34.).

Druhý den se jely dva tréninky a 3 kvalifikace, po kterých měl “TQ přes noc“ německý jezdec Joern Neumann, následovaný Neil Craggem a Michal Orlowskim.

Třetí den byl jeden volný trénink, poslední 2 kvalifikace a finálové jízdy. Celkové TQ získal Neil Cragg! První dvě A-finálové jízdy měly každá jiného vítěze, což znamenalo, že o titulu bude rozhodnuto v posledním finále a to hned mezi třemi jezdci – Neil Cragg, Joern Neumann a Michal Orlowski. Třetí finále vyhrál zaslouženě Neil a získal další titul mistra Evropy do své, již obrovské, sbírky, gratulace! Druhý skončil Joern Neumann a třetí Michal Orlowski (juniorský mistr Evropy)!

Ani Martinovi, ani mě se nepodařilo naše výsledky o moc zlepšit, a tak jsme skončili v C finále (Martin – 23.) a D finále (já – 31.). Jak jsme odstartovali, tak jsme také oba dva skončili.

Tréninky 4wd buggy naprosto ovládly podvozky XB4’16, když na konci prvního dne měly první čtyři místa (Coelho, Bayer, Wollanka, Honigl) a 5 aut v TOP 10 s mladou Malin Karlsen.  Já jsem trochu hledal různá nastavení a tak jsem po tréningu skončil 26.

V kvalifikacích dále zářil mladý portugalský super talent – Bruno Coelho a získal celkové TQ před Neilem Craggem a Joernem Neumannem!

Martin Bayer se dostal do A-finále na 7. místě, gratulace! Mě se bohužel do hlavního finále o pár bodů dostat nepodařilo a celkově z toho bylo 15. místo!

V A-finálových jízdách měl Bruno velkou smůlu v prvním finále a nakonec skončil celkově na 2. místě! Titul si domů odvezl německý jezdec a několikanásobný mistr Evropy – Joern Neumann! Třetí skončil celkově Lee Martin. Juniorským mistrem Evropy se stala Malin Karlsen, velká gratulace! Podvozek Xray se byl nejúspěšnějším podvozkem na tomto mistrovství hned s 5 vozy v TOP 10!

Martin Bayer měl úžasné první finále, ale v 2. a 3. finále měl velkou smůlu na finského jezdce Karriho Salmelu, který jel “jako tank“. Celkově skončil Martin na 6. místě, obrovská gratulace! Mě se povedlo mou pozici v B-finále ještě trochu vylepšit a celkově jsem skončil na 12. místě, což je zatím můj nejlepší výsledek na ME, příští rok snad bude ještě o pár míst lepší!

To bylo mistrovství Evropy 1/10 buggy 2016 ve Valladolid. Příští rok se jede ME 1/10 buggy v Itálii, tak se snad uvidíme s více českými reprezentanty! Na závěr bych chtěl poděkovat mým rodičům a všem mým sponzorům ze jejich podporu!

Copyright © 2010 E-VISION International s.r.o.